Ako predsvedčím 2,5 ročné dieťa, aby jedlo rôzne jedlá?

Zodpovedané
8. júl 2019

Dobrý deň,

mám 2,5 ročnú dcérku, ktorá odmieta jesť. Stále chce jesť len to isté dokola. A to jogurty, syry, kaše a mlieko. Zeleninu a mäso spapá len v polievke. Občas zje ovocnú alebo zeleninovú výživu.

Nespapá pečivo, chlieb, cestoviny nechce. Nútiť ju nemôžem, lebo to má presne opačný efekt. Hladovka a ani dohováranie u nej nezaberá. Podvýživená nie je. Práveže má o nejaké kilo viac ako rovesníci, keďže stále papá mliečne výrobky. Inak je zdravá, chorá nebýva často.

Ako ju presvedčím, aby jedla aj iné jedlá?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko dcérka dobre prospieva, priberá, nie je chorá, tak to chce iba čas. Deti v tomto veku (medzi 2.-3. rokom) často odmietajú nové jedlá, sú "verné" tým, ktoré im chutia a tie im stačia.

Do ničoho ju nenútiť, ako píšete, máva to opačný efekt. Netreba jej nič sľubovať, ničím ju "ukecávať", proste to berte ako to je, je to prechodné obdobie, ktoré pominie - najmä v prípade v akom píšete, že je to zdravé a milé dieťa.

Často sa zlepší práve škôlkou, keď dieťa jednak nemá na výber a jednak vidí rovesníkov papať iné pokrmy. Nateraz sa tým nezaťažujte a dávajte dcérke papať potraviny, ktoré jej chutia.

Neviem, čo myslíte tým, že stále papá mliečne výrobky, dieťaťu v jej veku stačí od 150- 330 ml denne (či v jogurtoch, mlieku, kefíre, syre atd.) - takže aj to môže byť problémom, že sa "nasýti" z mliečka atd a nechce inú stravu. Skúste u nej preto obmedziť príjem mliečnych výrobkov a možno sa to vyrieši! Držím palce.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas