Aký máte názor na jedálniček môjho 15 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
29. júl 2021

Dobrý deň,

môj 15 mesačný chlapček neobľubuje mliečko. Má ho už iba večer pred spánkom. Spravím 200 ml um a nechám to na ňom koľko si dá. Niekedy celé na 5x a niekedy menej. No je vidieť, že to je skôr o mne, že ho ponúkam kým ho nestiahne. Nechcem ho nútiť v prípade, že ho nemusí mať.

Na raňajky máva buď tvaroh alebo pečivo s masielkom prípadne detskou Lučinou. Niekedy mu k nemu dám jedno z tohoto - praženica (celé vajce), tvrdý syr, mozarela. Skúšala som zeleninu, ale nemala úspech len paradajka, ktorá mu nesadla a len veľmi zriedka šunku.

Desiata - ovocná predsnídavka. Niekedy s ovsenými vločkami alebo obilnou kašou.

Obed - polievky nechce, teda len krémové. Obed má vždy mäsovo zeleninový s prílohou (zemiak, ryža, cestovina), sem tam pridám smotanu. Niekedy miesto mäsa vajce.

Olovrant má skoro vždy jogurt. Nie vždy ho zje. Podľa toho koľko spapá obedu. No zvyčajne aspoň polku spapá. Na večeru má mliečnu kašu. No a pred spánkom spomínané mliečko.

Mám pocit, že mliečnych výrobkov má dosť a nemusel by mlieko. Má jogurt, tvaroh a mliečnu kašu pohybuje sa to okolo 480 - 500 ml bez mlieka.

Aký je Váš názor?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dieťatko medzi 1 a 2 rokom potrebuje minimálne 350 ml mlieka resp. mliečnych výrobkov, pričom 150 ml mlieka je 1 biely jogurt alebo 30 gramov syra.

Má krásne pokryté mliečne dávky aj ostatný jedálniček je priam vzorový. Ak mliečko nebude piť a bude mať dosť mliečnych výrobkov, pokryje to dennú potrebuje vápnika a všetko je v poriadku.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička