Ako riešiť nadúvanie 6 týždňového dieťaťa?

Zodpovedané
29. dec 2021

Dobrý deň,

synček má 6 týždňov, ale je narodený o mesiac skôr. Posledné 2-3 týždne má problém s plynatosťou. Strašne sa pučí, má tvrdé bruško, snaží sa prdkať, ale nejde mu to.

Rozčuľuje sa, ale moc neplače. Len vtedy, keď sa v noci na to zobudí. Masírujem ho s Pupikom, dávam ho na bruško, cvičíme s nôžkami. Dávam mu Espumisan.

Niektoré dni sú lepšie, ale niektoré mu nič z toho nepomáha.

Ako mu môžem pomôcť?

Čo máme zaradiť do stravy?

Mala by som piť feniklový čaj?

A ešte má problém s grckaním. Najprv som si myslela, že grcká preto, lebo sa snaží prdkať a tým mu mlieko vyjde von. Ale on grcká aj mimo to, keď normálne prdká aj kaká. Grcká aj zo spánku. Alebo sa zobudí na to, že mu zabehne vygrckané mlieko.

Mohol by mu na to pomôcť Gastrotuss?

Pediatrička mi vravela, že kým priberá, tak tonebudeme riešiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

feniklový čaj nezaraďujte. Dieťatko v tomto veku má mať v strave iba mlieko - či už materské alebo umelé.

Čo sa týka pomoci. Kúpte probiotiká Biogaia a treba ich užívať dlhodobo. Dajte pozor na kŕmenie, aby jedol pravidelne, nebol príliš vyhladovaný - vtedy príliš "hlce" a môže sa ľahšie nahltať vzduchu a byť plynatejší. Gastrotuss môžete skúsiť dať. Nie je to však "zázrak". V podstate Vám Vaša pani dr povedala pravdu - pokiaľ dieťa prospieva nie je to medicínsky problém a treba to "vydržať".

Dôležité sú režimové opatrenia. Naozaj by som sa sústredila na to, dávať mu papať radšej častejšie a menšie dávky (to je dôležité protirefluxové opatrenie), po jedle ho nechať dobre odgrgnúť, spať na klinovom matraci a po kŕmení nenatriasať, nehontrlať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas