Ako vyriešiť problém s predkožkou u 1,5-ročného chlapca?

Zodpovedané
4. dec 2022

Dobrý deň,

mám 1,5-ročného syna a podľa pokynov detskej lekárky sme mu predkožku nesťahovali - mali sme začať od roka. Keď mal asi 8 mesiacov, tak mu penis trocha sčervenal. Dávala som mu na to masť Framykoin a všetko už bolo v poriadku. Počas najbližšej poradne som to lekárke spomenula a ona mu v rámci prehliadky predkožku pretiahla úplne celú. Dodala, že mu ide pekne dolu stiahnuť. Nám však povedala, že máme ďalej počkať a začať preťahovať predkožku až od 1. roka. Na ročnej prehliadke však už bol problém a pretiahnuť ju už vôbec nešlo. Mal tam len malú dierku na cikanie. Začala som si viac o tomto probléme čítať a synovi robíme kúpele zo slezu. Pri preťahovaní predkožky sa mu už otvor zväčšil. Vidíme aj žaluď, ale stále sa nám nedá predkožka pretiahnuť. Nerozumiem, prečo to doktorke išlo pretiahnuť celé a neskôr nastal problém.

Je to podľa Vás v poriadku?

Máme ďalej skúšať kúpele?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to v poriadku. V tomto veku predkožka nemusí byť plne stiahnuteľná. U väčšiny chlapcov sa dá stiahnuť až okolo 3. roku, u niektorých až v 6. roku. Ak nerobí chlapcovi problémy, nie je to naozaj problém.

V dennej hygiene je vhodné po - pri kúpeli rešpektujúco stiahnuť predkožku toľko, koľko to ide. Nič nasilu, aby nedošlo k jej natrhnutiu. Ona sa postupne bude viac a viac uvoľňovať. Postupne myslím v priebehu mesiacov až rokov. Nie dní až týždňov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas