Ako zabrániť častému nočnému budeniu u 2,5-ročného syna?

Zodpovedané
24. nov 2022

Dobrý deň,

môj 2,5-ročný syn od malička v noci zle spáva. Teraz je už väčší, ale v noci je hore každú hodinu. Nebudí sa s plačom, nemá nočný des. Kkaždú hodinu si však sadne, musím ho dať ľahnúť a na prsník, aby spal ďalej. Nedokáže ani jednu noc spať tak, aby sa budil menej. Nedokáže prespať vkuse 2 - 3 hodiny. Cez deň spí dobre. Je dojčený a skúšala som už aj umelé mlieko. Nespal ani vtedy dlhšie.

Ako zabránim častému nočnému budeniu?

Ďakujem

Dobrý deň,

možno by situácia bola iná vtedy, keď by nebol dojčený. Resp. ak by spal v inej miestnosti alebo vo svojej postieľke.

Nakoľko dojčíte a budí sa tak často, tak je mi jasné, že je pre Vás pohodlnejšie, aby spal pri Vás. Otázne je ale, či Vám to "viac neberie ako dáva". To si ako rodina musíte zhodnotiť vy, čo je pre Vás dôležité. Či prespaté celé noci tu a teraz, alebo počkanie si na samoodstav a postupné prespatie väčších časových úsekov.

Je pravda, že veľa detí je schopná prespať noc okolo 2,5 roka, ale veľa to "dokáže" až okolo 5. roka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas