Ako zavádzať alergény v rámci imunologického okna?

Zodpovedané
26. sep 2019

Dobrý deň,

môj synček má 19 týždňov a je plne kojený.

Ako zavádzať alergény v rámci imunologického okna?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

u plne dojčených detí sa nepovažuje za potrebné kontakt s alergénmi po ukončenom 4. mesiaci (ako je to u detí na umelom mlieku). Od 6. mesiacov sa odporúča exkluzívne dojčenie (ak dieťatko priberá na váhe). Teda iba dojčiť a až v 6. mesiaci (začatom) začať zavádzať komplementárnu stravu.

Začína sa so zeleninovým pokrmom, potom mäsovým príkrmom, nakoniec ovocno-mliečny pokrm. Vždy zavádzame iba 1 druh zeleniny (resp. akejkoľvek novej potraviny) a čakáme 3 dni. Až keď 3 dni nedôjde k reakcii, tak zavádzame iný druh (nikdy nie 2 naraz, aby sme vedeli, ktorý dieťa toleruje!).

Zo zeleniny sa zvyčajne začína mrkvou, postupne zemiak, brokolica, karfiol, špenát.

Mäsko dieťatku dávame rôzne: chudé hovädzie, teľacie, kuracie, morčacie, králičie, chudé bravčové, jahňacie. Určite vyskúšame aj ryby, najlepšie pri dojčení. Vhodnejšie sú sladkovodné, prípadne losos - nie morské predátori ryby (môžu obsahovať viac nežiadúcich látok).

Ovocie začíname naším bez šupky. Je jeseň takže: jablko, hruška, slivka. Bobuľovité ovocie je vhodné až neskôr.

Lepok zavádzame najneskôr do ukončeného 7. mesiaca!

Je najvhodnejšie zaviesť po ukončenom 6. mesiaci ako prvý kontakt 1 lyžička krupice (detskej) do polievky, alebo trošku bezvaječných cestovín, alebo nadrobiť kúsok pečiva do polievky.

Najlepšie je popri dojčení všetky základné potraviny (lepok, mlieko, vajce, ryby), aby sme znížili možnosť alergii do budúcnosti.

V odporúčaniach je aj zavádzanie potencionálnych alergénov ako sú jahody, zeler, prípadne tropické ovocie do 1. roka života (citrón až po 1. roku), kým ste dojčiaca.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas