Čo ste dali bábätku ochutnať v rámci imunologického okna?

alex2019
21. dec 2021

ahojte, chcem sa spytat co ste dali babatku ochutnat v ramci imunologickeho okna? lebo ono je to take ze hocico ma ochutnat, na druhej strane asi uplne hocico by som mu nechcela davat.. takze by sa zisla nejaka inspiracia. dakujem za rady

karolin99
21. dec 2021

@alex2019 v kolkatich začínate ? Zachnilku to čaká aj nás 🙂

alex2019
autor
21. dec 2021

@karolin99 pred tyzdnom mal 5 mesiacov, je plne kojeny. ja som na to imunologicke okno nejak zabudla hoci je to nase druhe dieta. a tiez s prikrmami som teraz po poradni ostala trocha prekvapena lebo nakolko je na MM tak som myslela, ze zacneme az v 6 mesiacoch ale pediatricka mi vravela, ze nech to zbytocne neodkladam, ze uz moze zacat jest prikrmy..

alex2019
autor
21. dec 2021

@karolin99 u prveho syna viem, ze sme chlieb kvoli lepku davali ale zvysok si nejak nepamatam, ze co sme skusali.. teraz rozmyslam, ze nejaky jogurt, chrumku taku bez sioli nejaku, nejake ovocie.. lekarka vravela, ze aj rybu napr.. viem ze niektori ozaj davaju kadeco ale uprimne troska sa toho bojim..

majka1231990
21. dec 2021

Mne kázala jahody,med a jogurt

leeo
21. dec 2021

@alex2019 vsetko (teda co neobsahuje ecka)

appletree
21. dec 2021

@majka1231990 med by sa nemal davat do 1 roka mne zasa vravela kvoli moznemu vyskytu bakterie ktora moze byt nebezpecna pre takto male deti.

matkahelka
21. dec 2021

@alex2019 ja som vcera uplne v soku citala tu na MK poradni od pediatricky, ze dieta ma do 1.roka vyskusat vsetky alergeny. citrusy, orechy, jahody, med, morske ryby. nasa pediatricka nic z toho do roka neodporuca, rovnako ako kravske mlieko. a tu pediatricka na MK od 8mes.odporucala aj kravske mlieko, cize co lekar-to iny nazor.

vilma7
21. dec 2021

Nedala som vôbec nič a deti nemajú na žiadnu potravinu alergiu. Takže či to má nejaký súvis a pomôže to, pochybujem. Veľa vecí sa žiaľ dedí.

bu1bu
21. dec 2021

@alex2019 v naozaj minimalnych množstvách všetko čo som jedla aj ja. Okrem medu, ten mi pediatricka výslovne zakázala ( manžel je veľmi silný alergik na včelie pichnutie a produkty). Netuším, či to malo efekt, ale dcéra je zdravá, bez alergií a intolerancií.

tenerifka
21. dec 2021

Nasa ma 10 mesiacov, je kojena, s prikrmami sme zacinali az po 6.mesiaci, a na doporucenie pediatricky uz ochutnala vsetky alergeny okrem medu, ten az po 1.roku. Mliecne vyrobky zaciname davat az teraz-kozi syr (trosku), mala uz vsetky druhy ovocia, lepok, vajcia vratane bielka, rybu, orechy..... Nema alergiu na nic

tenerifka
21. dec 2021

@appletree med sa nema kvoli riziku botulizmu-toxin

petamich
21. dec 2021

maly ma 5 mesiacov je plne kojeny a uz sme zacali s prikrmom okrem zeleniny a masa som mu dala par kvapiek pomarancovej stavy, maslo do prikrmu (laktoza), kusok peciva pozuzlat (lepok) a po troche ovocie to ale nie je alergen, este chcem trochu kakaa a to mi staci - orechy, morske plody, bielko atd. si netrufam dat 🤷‍♀️ a med ani nam neodporucala do roka nasa pediatricka

emv
21. dec 2021

@majka1231990 tvoja pediatrická je veľmi hlúpa ak ti nakázala dať med... Deťom absolútne nevhodný do 1. Roka. Nič v zlom. To skôr nervy na ňu. Môže byť tak nebezpečny, že následky nebudem písať.

majka1231990
21. dec 2021

@appletree
@emv Nedala som nič zo spomenutého,aj keď mi to kázala.. 1.muž je silný alergik na med a osy
2.čítala som,že med nie je vhodný pre deti do 2rokov

annm81
22. dec 2021

Ja som imunologické okno vôbec neriešila. Tak ako to nerieši mnoho pediatrov, pretože to nedáva celkom zmysel. Moja a staršie generácie jedli všetko čo bolo vtedy dostupné. Na jednej strane v mede namočený cumeľ pre novorodenca, na druhej žiadne exotické ovocie, a alergií bolo málo. Dnes sa rieši čo v akom imunologickom okne zaviesť a alergiu má snáď každé tretie dieťa. Ibaže počet alergikov narastá veľmi výrazne aj u dospelej populácie. Aj u dospelých, čo v detstve žiadnou alergiou netrpeli. Takže problém bude inde - najskôr v znečisteni vzduchu, vody, potravy.

Teda ja som začala lokálnymi potravinami v bio kvalite. Neskôr zaradila istý zlomok exotickejšieho ovocia a zeleniny z dovozu, tiež v čo najvyššej kvalite. Minimálne množstvo priemyselne spracovaných potravín. Hotové detské jedlá, výživy a podobné len veľmi výnimočne. Plus som sa samozrejme vyhýbala potravinám, pri ktorých hrozilo akútne zdravotné riziko - baktérie z medu, alebo oriešky kvôli uduseniu.

jaskolka
22. dec 2021

Ochutnal vsetko, neriešila som nijake "okná"

annm81
22. dec 2021

Inak jahody sú skvelý príklad, že nejde o žiadne okná ale o znečistenie. Nie je to žiadna exotika, na ktorú by sme neboli biologicky navyknutí a alergia na ne nebývala. Teraz je to silný alergén. Čírou náhodou, keď sa robia testy na prítomnosť pesticídov v rôznych plodinách, jahody sú štandardne na jednej z najväčších priečok.

lucopeda
23. dec 2021

u nas asi vsetko okrem hub

elzu
23. dec 2021

Imunologické okno je mýtus.
Nejsou dostupné žádné kvalitní vědecké práce, které by potvrzovaly že něco jako imunologického okno existuje.

zuzanka.zuzu
23. dec 2021

imunologické okno je vymyslená hovadina 😀 najskôr bol kojený, potom UM a keď sa začal plaziť po byte tak odvtedy papá všetko - omrvinky, káble, koberec, lak z nábytku, ovládače... keď prejde na hlinu alebo granule bude nejaký med tvoj najmenší problém 😂

zoeeoz
23. dec 2021

Nič, lebo to je debilina

adoska717
23. dec 2021

Neviem jake okno take veci neriesim...davala som vsetko zaradom co sme jedli my chutnal i maly.. Aj decentne okorene a solene veci.. Bez chuti nechcel vypluval to

hruska91
23. dec 2021

My sme zavádzali počas okna (či už funguje alebo nie) lepok- je to o mesiac skôr ako sa ma, kvôli tomu že ja som celiaticka.

euka210
23. dec 2021

@alex2019 jedine lepok som davala ochutnat, tiez boli dojceni a prikrmy som zacala v 5-6mes...ale zacinala som s par lyzickami...jeden bol papkac, pri druhom som musela spekulovat.

euka210
23. dec 2021

@annm81 moja mama mala s nimi problem od detstva a boli domace zo zahrady, az v dospelosti zistili alergiu na kys.co obsahuju, aj niektore lieky...a to bude mat 70r

taily30
24. dec 2021

@alex2019 prikrmi pri plne kojenom babatku zacnite az po ukoncenon 6.mesiaci. neni sa kam ponahlat. Na fb je stranka "co jedia zdrave deti". Fantasticka pomocka, mile adminky, mozete sa inspirovat.
Mne velmi pomohli, nakolko mam jedno dietatko (nevedela som o stravovani vela), teraz uz ma 2 roky a ziadne tazkosti co sa stravy tyka...Dali mne a malej vyborny zaklad. Vela stastia