Ako zmierniť opuch a bolesť ďasien u 4-mesačného bábätka?

Zodpovedané
21. nov 2022

Dobrý deň,

mám 4-mesačné bábätko, ktorému už mesiac rastu zúbky. Horné ďasná má veľmi opuchnuté a boľavé aj na dotyk. Posledný týždeň má ale na horných ďasnách, kde by mali byť očné zúbky tvrdé biele hrbolčeky.

Na poslednej kontrole už mal opuchnuté ďasná, ale doktorka povedala, že to mu zúbky nerastú. Neviem či mám ísť na kontrolu znova, lebo je podráždený, uplakaný. Častejšie sa pýta aj spať počas dňa a v noci sa budí. Vkuse má prsty v ústach a slintá. Odmieta hryzadlá, krémy na ďasná neúčinkujú. Sem-tam si zoberie látkovú plienku, na ktorej spravím uzlík a ten hryzie, ale inak všetko ostatné odmieta.

Ako zmierniť opuch a bolesť ďasien u môjho bábätka?

Môžem mu podať nejaký sirup na zmiernenie bolesti?

Môžu to predsa len spôsobovať zúbky?

Mám ísť na opakovanú kontrolu k pediatričke?

Ďakujem

Dobrý deň,

opakovaná návšteva pediatra nateraz nie je potrebná. V krajnom prípade možno podať Panadol alebo Nurofen čipky. Ak dieťa nemá teploty, je lepšie sa tomu vyhnúť.

Biele bodky nemusia značiť rast zúbkov. Môžu to byť Bohnove noduly/Ebsteinove perly - beľavé cysty, ktoré spontánne zmiznú. Nespôsobujú ochorenie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas