Prečo mám boľavé ďasno?

Zodpovedané
11. feb 2020

Dobrý deň,

rada by som sa s Vami poradila ohľadom boľavého ďasná na dotyk. Je presne nad štvrtým zubom hore. Keď si stlačím ďasno v oblasti, kde ma tento zub koreň, tak cítim bolesť. Na poklepanie je zub citlivý.

Podľa posledného snímku by tam nemal byt kaz. Zároveň však musím podotknúť, že asi 4 dni dozadu ma bolela celá ľavá strana horných zubov, kde je aj tento zub. Myslela som si, že to bol prievan. Bolesť zostala iba v tomto mieste hore nad zubom.

Môže ísť o dozvuky prievanu?

Nemám žiaden opuch a ani teplotu. Hlava ma bolela na tej strane iba prvé dni, teraz už nie. Chystám sa k zubárovi, no asi sa tam dostanem až v utorok.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

bolesť pri tlaku na sliznicu v mieste koreňa zuba môžete cítiť napríklad v prípade, že je v kosti okolo hrotu koreňa zuba ložisko infekcie (zub odumrel), zub býva vtedy citlivý aj pri zahryznutí a poklepaní v dlhej osi.

Váš zubný lekár bude najlepšie vedieť potvrdiť túto diagnózu na základe vnútro-ústneho röntgenového snímku. Ďalej môže ísť o ochorenie závesného aparátu zuba a vznik parodontálneho vačku, vtedy je zub citlivý pri bočnom poklepe.

Šíriace sa bolesti pár dní dozadu skôr naznačujú prvú z týchto dvoch možností. Váš zubný lekár na základe vyšetrenia tiež vylúči možnosť ochorenia prínosových dutín, ktoré sa zvykne mylne pokladať za bolesť zubov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská