Aký je rozdiel medzi zahľadením sa a medzi zadívaním sa pri epilepsii?

Zodpovedané
16. aug 2022

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pediate...

Urobila som menší prieskum u kamarátiek. Všetky mi povedali, že aj ich deti sa často zahľadia. Robia to tak ako my dospelí. Vypnú sa. Zadívajú sa na pár sekúnd.

Čo znamená patologické zadívanie sa?

Od víkendu som ho trošku pozorovala zo zaujímavosti častejšie a všimla som si, že moje dieťa to robí aj cez deň. A to vtedy, keď je napríklad taký unudený, kľudný. Aj pri hrabaní paličkou v piesku. Hrabanie neukončí, ale napríklad divá sa do ničoty do piesku na 3 sekundy a pritom hrabe. Potom ako keby nič. Pozerá sa na paličku ďalej a hrá sa. Žiadne také, že napríklad pri behaní, alebo pri nejakej aktívnej hre ho vypne. Jedine vtedy, keď je taký pokojný.

Aký je rozdiel medzi zahľadením sa a medzi zadívaním sa pri epilepsii?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je definícia epileptických zahľadení sa:

Detské absencie ("zahľadenia sa") predstavujú 8 % všetkých epilepsií. Začínajú medzi 3. – 12. rokom s maximom výskytu vo veku 6. – 7. rokov.

Sú charakterizované krátkym trvaním poruchy vedomia (5 – 30 sekúnd), s náhlym vznikom a ukončením a vysokou frekvenciou (10 – 200 x denne). Najčastejšie sú jednoduché absencie len s poruchou vedomia. Menej časté sú absencie s motorickými príznakmi vo forme žmurkania, poklesu hlavy alebo vyvracaním očí nahor, niekedy s orálnymi automatizmami.

Deti majú normálny intelekt a normálny neurologický nález a normálne neurozobrazovacie vyšetrenia - EEG nález je určujúci.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas