Aký máte názor na stravovanie ročného dieťaťa?

Zodpovedané
18. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom stravy skoro ročného chlapca. Synček už prestal spávať 2x za deň. Spí raz za deň.

Narodil sa ako hypotrofický novorodenec s rázštepom pery a nosa. Mal kryté mäkké podnebie. Mal pár dní, keď ho operovali. Celkovo slabšie prosperoval.

Teraz má 8,5 kg. Od začiatku je dokrmovaný. S príkrmami som začala v ukončenom štvrtom mesiaci. S jedlom problém nemá. Ale podľa mňa spapá málo.

7,30 kaša - maximálne 150 ml
9,00 desiata - ovocie, jogurt (pol banánu, polovica jablka)
11,30 obed - mäso, ryba, žĺtok, zelenina, cestoviny

Väčšinou v polke zaspí, takže spánok má max. 1,5 hod.
Po zobudení mu ponúknem zvyšok obeda.

15,00 dojčenie - max. 150 ml (odhadom)
17,00 olovrant - polka mozarelly, krajec chleba, biely jogurt
19,00 kaša - maximálne 150 ml
3,00 dojčenie

Synček je stále v pohybe a drží sa tesne pod dolnou rastovou krivkou.

Aký je Váš názor na jeho stravovanie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v podstate nie je čo vytknúť, možno skúsiť k rannému jogurtu pridať rohlík, namiesto ovocia.

Obed sa dá aj rozdeliť, na polievočku (s krupičkou, haluškami) pred spaním a po spaní celé druhé (alebo minimálne zaradiť polievočku do jedálnička a už uvidíte ako bude vládať s papaním pred spinkaním).

Po zobudení spapá ostatné, potom dojčenie fajn, na olovrant mliečne - mozarella je vhodná až po roku, aj tvaroh (aj jogurty na tvarohovej báze) skúsiť môžete aj mliečnu kašu... Trošku mi chýba zeleninka, skúste napríklad k olovrant nakrájať uhorku atď., či si "vydzobká"... V noci dojčenie.

Čo sa týka jeho rastovej krivky - hmotnosti, nakoľko synček sa stále drží rovnako, nemajte preto z tohto hľadiska žiadne starosti, obvodný lekár Vás sleduje.

Ak by synček neprospieval (čo naopak prospieva), dali by sa napísať vysokoenergické nutričné kompletné prípravky, ale vo Vašom prípade nie sú nutné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas