Bude mať syn zlatého stafylokoka v nose už stále?

Zodpovedané
8. apr 2019

Dobrý deň,

môjmu 5 mesačnému synovi vyšiel pozitívny výter na zlatého stafylokoka v nose. Užíval kvapky Pamycon a druhý výter bol už v poriadku.

Po prvom výtere sme čakali 48 hodín na výsledok. Výsledok z druhého výteru bol na druhý deň.

Ako je to možné?

Budem mať toho bacila v nose už stále?

Ďakujem

Dobrý deň,

píšete, že druhý výter bol v poriadku. To znamená, že baktéria sa preliečila a ďalej tam už nie je.

Po prvom výtere ste čakali na kultiváciu a určenie citlivosti na ATB, ktoré je schopné baktériu zničiť (nakoľko na médiu baktéria rastie určitý čas, ktorý sa nedá urýchliť). Druhý výter bol negatívny (žiadna baktéria tam nenarástla, takže sa nemuselo na nič čakať a teda výsledok bol hneď na druhý deň).

Ak by aj pretrvával nález zlatého stafylokoka v nose nebol by však ničím výnimočný. Je to potencionálne patogénna baktéria. To znamená, že bežne sa vyskytuje v respiračnom trakte a v určitých prípadoch môže spôsobovať ochorenie - vtedy je nutné ho preliečiť.

Ak dieťa nemá vysokú zápalovú aktivitu, teploty a iné prejavy akútnej baktériovej infekcie preliečovanie (ani lokálnymi kvapkami) nie je potrebné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas