Čo znamená porucha imunity?

Zodpovedané
5. apr 2019

Dobrý deň,

moja dcéra má 4 roky a nie je mesiac, aby nebola chorá. Vždy vysoké teploty 39°C a viac. Po krvných testoch nám doktor povedal, že má poruchu imunity. Máme sa objednať na imunológiu, ale tam nám dali termín na september.

Čo znamená porucha imunity?

Ďakujem

Dobrý večer,

oslabený imunitný systém (imunodeficiencia), je porucha funkčnosti určitej zložky imunitného systému, so zvýšenou vnímavosťou k infekciám. Pri potvrdení by bol to dôvod, prečo je dcérka zvýšene chorá.

Váš obvodný lekár zrejme odobral imunoglobulíny a krvný obraz, na základe čoho však nemôže povedať presne či a o akú poruchu imunity ide. Práve pre určenie presnej diagnózy je potrebné vyšetrenie imunoalergológom, ktorý potom podľa výsledkov bude stav manažovať.

Bohužiaľ termíny u imunoalergológov sú také, dovtedy dcérku vždy po infekte nechajte dostatočne dlhú dobu izolovanú. Aj príliš včasné umiestňovanie detí do kolektívov spôsobuje opätovné infekcie. Imunitu podporte probiotikami, vitamínmi, preplachmi nosa, pobytom na čerstvom vzduchu s primeranou záťažou, žiadne fajčenie v blízkosti dcérky a obydlí. Ak ste ešte neboli na ORL do septembra by ste mohli stihnúť aj vyšetrenie v ambulancii ORL lekára.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas