Čo znamená šúpanie kože na prstoch 16 mesačného syna?

Zodpovedané
28. sep 2019

Dobrý deň,

môjmu 16 mesačnému synovi sa začala šúpať koža na prstoch na rukách a aj na nohách. Má ako keby prázdne pľuzgieriky, ktoré sa potom začnú šúpať.

Na prstoch na nohách má k tomu ešte aj drobné červené bodky. Občas má drobné vyrážky aj na brušku. Prach na pranie som nemenila a ani nič nové nejedol.

O aký problém môže ísť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

môže to byť napríklad dôsledok ochorenia hand-foot-mouth disease, ktoré je v detskom veku veľmi časté.

Ide o vírusové ochorenie, pri ktorom sú drobné pľuzgieriky na poloskách nôh, na dlaniach a v okolí úst. Asi 1-2 týždne po tých drobných kožných pľuzgierikoch sa zvyknú ošupovať dlane. Deti pri tomto ochorení nezvyknú mať vysoké teploty - skôr do 38st.C. Sú unavené, nemusia mať ani kašeľ, ani soplíky.

Liečba je iba symptomatická - t.j. ak ho trápi nateraz iba toto, tak môžete kúpiť Nutrolin B sirup a dávať mu podľa odporúčaní.

Pri tomto ochorení nezvyknú byť kožné príznaky na brušku. To bude z niečoho iného. Skôr asi kontaktne po spotení sa?

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas