Čo znamená tekutina v podbrušku 9 ročnej dcérky?

Zodpovedané
17. jan 2020

Dobrý deň,

mojej 9 ročnej dcérke na ultrazvuku v gastro ambulancii zistili, že v pravom podbrušku má parakolicky voľnú tekutinu do 1 cm.

Čo to môže znamenať?

Dlhodobo sa denne sťažuje na bolesti bruška okolo pupka. Má aj nafúknuté bruško a tiež sa často sťažuje na bolesti hlavy. Momentálne čakáme ešte za výsledkami z krvi a stolíc.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

tekutiny v podbrušku za bežných okolností nie je prítomná. Prítomná je napríklad pri črevných virózach, pri náhlych brušných príhodách, po ovulácii.

Dlhodobé problémy s bolesťou bruška však s tekutinou zrejme nesúvisia. Uvidíte, čo bude z výsledkov, predpokladám, že nabraté boli aj protilátky na celiakiu. Niekedy práve Vami opísané symptómy spôsobuje táto diagnóza.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas