Do ktorého mesiaca najneskôr je prípustné očkovanie detí proti osýpkam a rubeole?

Zodpovedané
13. jan 2022

Dobrý deň,

mám 17 mesačného syna a rada by som sa poradila ohľadom očkovania.

Do ktorého mesiaca najneskôr je prípustné očkovanie detí proti osýpkam a rubeole?

Čo môže takáto vakcina spôsobovať?

Objavia sa príznaky na reakciu už po niekoľkých hodinách alebo až po týždni?

Ak áno, tak aké sú najčastejšie príznaky?

Ďakujem

Dobrý deň,

očkovanie vakcínou Priorix (proti osýpkam, rubeole a príušniciam) nemá horný limit. Je vhodné očkovať vtedy, kedy je navrhnuté podľa očkovacieho plánu tej, ktorej krajiny (podľa epidemiologickej situácie).

Najčastejšími nežiadúcimi reakciami po podaní Priorixu boli začervenanie v mieste vpichu a horúčka ≥ 38 °C (meraná v konečníku) alebo ≥ 37,5 °C (meraná v podpazuší/v ústach). Reakcia vo forme kožného výsevu či horúčky môže prísť do týždňa od podania. Nemusí byť bezprostredne po podaní.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas