Je nutné riešiť asymetrické plazenie u 7 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
6. jan 2022

Dobrý deň,

mám 7 mesačného syna, ktorý sa asi mesiac plazí asymetricky ako ranený vojak. Inak všetko ostatné robi do oboch strán - pretáčanie na bruško, na chrbátik a aj pivotovanie. Občas sa vyhupne na štyri a pohojdá sa. Tiež už prelieza prekážky - napríklad naše nohy.

Je nutné asymetrické plazenie riešiť, alebo mu len treba dať čas?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to také plus mínus, nakoľko sa dáva na štyri. Fyzioterapeuti radia, že pokiaľ je plazenie asymetrické viac ako 3 týždne, tak je vhodné dieťa skontrolovať. Takže by som išla touto cestou.

Pokiaľ máte doma šmykľavé povrchy ako plávaciu podlahu či detskú podložku, tak by som synčeka mala nahološa (alebo teda viac na drsných povrchoch ako koberec), aby bol motivovaný k vyhupnutiu na štyri. Nie k plazeniu. Ak by toto ani po týždni nezafungovalo, tak určite k detskému fyzioterapeutovi.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas