Je podľa Vás pohybový vývin môjho 8,5 mesačného syna v poriadku?

Zodpovedané
23. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 8,5 mesačného syna, ktorý sa od 4,5 mesiaca pretáča na bruško. Momentálne sa prevaľuje hore dole ako drak a tak sa pohybuje väčšinu času. Pivotuje, robí aktívne a rýchlo hodiny. Ale len do jednej strany ide v pivotovaní. Neštvornožkuje, nedáva sa na štyri.

Čo sa týka plazenia, tak neviem, že či sa to dá nazvať plazenie. Dokáže ísť tak pol metra dopredu za niečim, keď veľmi chce. A to buď takým túleným pohybom, že hádže panvou zo strany na stranu a tak sa posúva dopredu. Alebo sa odráža chodidlami a tak sa posúva dopredu. Ale to naozaj asi tak pol metra.

Akonáhle mu dám niečo ďalej od neho, tak kašle na to. Keď ho dám pasívne sedieť, tak sedí a hrá sa. Väčšinu času sa ale prevalí na bruško, zoberie nejakú hračku a keď už ju má, tak sa prevalí na chrbát a hrá sa s ňou.

Keď chce inú hračku, tak sa k nej poprevaľuje, ale hra sa s ňou skôr na chrbte, resp. v pasívnom sede. Občas robí na brušku striešku - ako keby sa chodidlami vzpieral a trošku dvíhal nad podložku.

Je podľa Vás pohybový vývin môjho syna v poriadku?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Ak nesedí sám, pasívne ho sedieť nedávajte.
2. Stranová preferencia je viac-menej normálna, ale ak vôbec nepoužíva druhú stranu treba ho k tomu aktívne motivovať.
3. Plazenie - vyzerá, že začína takto detičky začínajú. V podstate ten vek okolo 8.mesiaca s takýmito prejavmi je v norme. J to chlapček - pohoďáčik.

Ak by po 9. mesiaci nelozil, treba to prešetriť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas