Ako podporiť vývin skoro 8 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
27. feb 2021

Dobrý deň,

synček sa narodil v 36. týždni. O týždeň bude mať 8 mesiacov, nesedí ešte a ani neštvornožkuje. Plazí sa tak ako vojak a keď sa posúva ručičky má v pästiach a dáva si ich pod seba a tak sa odráža kolienka si krčí. Tak sa posúva. Vie sa aj obrátiť o 360 stupňov. Hračku drží v ruke tak, že len jednou sa podopiera, keď je na brušku a napr. tak si zahŕka.

Naša pediatrička odporučila cviky na fitlopte a to sa mu strašne páči. Vie sa aj pretočiť z chrbta na brušku a naopak. Chytá si nožičky, pchá do úst prsty na nohách. Pani doktorka povedala, že ak sa to nezlepší, tak budeme musieť chodiť cvičiť. Podľa jej názoru by mal už štvornožkovať a sedieť.

Aký máte názor nato vy?

Ako ho mám v tom podporiť?

Väčšinu dňa je na brušku hrá sa s hračkami lozí po ne. Cvičíme na fitlopte, ale stále nemá vystreté dlane.

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka sedenia, to samostatne vedieť ešte nemusí, ale už s oporou by mal sedieť - to iba v rámci" vyšetrenia, nedávať ho sadať, iba vyskúšať či to vie - to skúša najmä lekár na prehliadke,ale môžete aj Vy doma.

Je veľa detí, zdravých, šikovných, ktoré si samé sadnú až v 9.tom mesiaci, keď je na to svalstvo a telo pripravené - tieto deti najprv idú cez šikmý sed a potom si sadnú "normálne". Tak isto aj štvonožkovanie je individuálne, na 4 už ide, to je dobré znamenie, myslím, že to chce len čas.

Cvičením určite synčekovi podporíte, snažte sa jeho aktívny čas stráviť na podložke, prípadne cvičením a spal aby v kočiariku.
Nechajte ho veľa samého - dajte obľúbenú hračku ďaleko od neho, nech sa k nej musí preplaziť, týmto sa vlastne rozvíja. A majte ho viac bez plienočky, vyzlečeného, aby bol ľahší.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas