Je to chyba rodiča, keď dieťa dostane z horúčky febrilné kŕče?

Zodpovedané
7. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom febrilných kŕčov.

Sú deti, ktoré majú na ne väčšiu predispozíciu, alebo keď ich dieťa dostane, tak je to skôr chyba rodiča, že skôr nezrazil horúčku?

Môže sa stať, že horúčka nestúpne až do hlavy a má ju dieťa len na tele?

Je lepšie merať teplotu aj na iných častiach tela ako hlava, keď meriam teplotu bezdotykovým teplomerom?

Ďakujem

Dobrý deň,

bezdotykovým teplomerom neodporúčam merať teplotu vôbec.

Ak je dieťa spotené, ak plače, ak malo čapicu, tak hodnoty sú úplne iné. Odporúčam jednoznačne rektálny teplomer, na ktorý sa dá 100% spoľahnúť.

Febrilné kŕče sú vec genetická, nedá sa poväčšine nič "zazlievať" rodičovi. Sú však aj prípady, kedy niektorí rodičia vyslovene nepodajú lieky od horúčky, o ktorej vedia. Vtedy sa dá povedať, že je to chyba rodiča. To sú najmä prípady, kedy sa snažia horúčky riešiť alternatívne zemiakom do ponožky atď.

Ale 99% prípadov je takých, že dieťaťu zrazu pri prvom ataku teploty vyskočí horúčka a zakŕčuje - rodič ani nevedel, že teplota stúpa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas