Je žihľavka vedľajší účinok očkovania MMR vakcínou?

Zodpovedané
19. dec 2022

Dobrý deň,

môj 15-mesačný synček dostal žihľavku. Pediater mu predpísal Fenistil, ktorý má užívať 2x denne po 10 kvapiek. Začiatkom decembra bol očkovaný MMR vakcínou. Po 4 dňoch sa u neho objavili soplíky a 14. decembra žihľavka. Tá trvá už 5. deň. Syn jedol pred výsypom sušené maliny a jahody, plus som menila aj prací prášok. Ovocie mu už nedávam a prášok som vymenila za pôvodný. Zároveň dávam pozor na rôzne alergény, žihľavka však nemizne.

Nemôže to byť vedľajší účinok očkovania MMR vakcínou?

Ako dlho môže pretrvávať žihľavka u takýchto detí?

Ďakujem

Dobrý deň,

žihľavka nie je reakciou na očkovanie. Pravdepodobne je súčasťou virózy, ktorú synček v decembri prekonáva. Liečba Fenistilom je dostatočná, chce to však čas. Často je to otázka 2 - 3 týždňov kým žihľavka ustúpi.

Na presnú príčinu sa málokedy príde. Najčastejšie je to práve žihľavka pri infekte dýchacích ciest. Iné príčiny môžu byť tie, čo píšete (alergény v strave či kozmetika).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas