Kedy po vyliečení z Covidu-19 by ste očkovali 9,5 mesačné dieťa?

Zodpovedané
31. jan 2022

Dobrý deň,

9,5 mesačný syn má Covid-19. Dva dni mal horúčky do 39,2°C. Ďalšie dva dni iba zvýšenú teplotu. Teraz je veľmi zahlienený a kašle. V tomto čase sme mali absolvovať 2. očkovanie Hexavakcínou.

Dcéra mala veľmi zlú reakciu po očkovaní, ktorú sme riešili dva roky a syn mal hneď po prvom výraznú reakciu s podozrením na neurologický problém. Na základe toho boli aj ďalšie očkovania odložené.

Bojím sa tzv. dlhého Covidu, kedy môžu pretrvávať rôzne príznaky, ktoré nemusia byť na prvý pohľad viditeľné. 9 mesačné dieťa mi nepovie, či má nejaký problém.

Aký je Váš názor?

Kedy po vyliečení z Covidu-19 by ste očkovali dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

úplne rozumiem Vášmu strachu. V tomto veku je veľmi dôležité očkovanie Hexavakcínou. Táto veková skupina detičiek je kritická z hľadiska priebehu a následkov z ochorení, proti ktorým Hexavakcínou očkujeme.

Preto sa odporúča počkať cca 2 týždne, keď je dieťatko bez príznakov ochorenia a potom ho zaočkovať. Musí byť zdravé, bezpríznakové.Kkaždý lekár si dieťatko pred očkovaním vyšetrí a choré dieťa nezaočkuje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas