Kedy sa upraví spánok môjho 8 mesačného syna?

Zodpovedané
3. okt 2020

Dobrý večer,

môjmu synovi teraz 3.10.2020 začne 8. mesiac. Pred 2 týždňami som oddelila postieľku od našej postele z dôvodu, že už som ho nemohla tam nechať chvíľku samého, keďže už mi cestuje a vychádzal z nej.

Oddelila som, ale stále spíme v našej izbe všetci spolu. Dala som mu bočnicu, nemá tam problém zaspať. Vždy nakojím a položím do postieľky.
A zaspí. V noci sa po 2 hodinách začína mrviť a mrnčať. Snažím sa mu dať cumeľ a inak polohovať. I napriek tomu ho musím vziať nakojiť, tak niekedy zaspí zase v postieľke. Inokedy tak nechce byť. Chce byť pri mne spať. Bojím sa, že sa naučí spať pri nás.

Mám vydržať?

Niekedy to chytím aj za ruku, no aj napriek tomu ho s tej postieľky musím vybrať. Skúšala som mu dať aj iné mlieko. Hnevá sa a zlostí sa, takže bez šance. Zúbky mu nejdú, stále sa sliní.

Čo mi odporúčate?

Kedy prespí dlhšie?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

ja osobne nie som v tomto veku proti spaniu v posteli rodičov. Dieťa si evidentne prechádza prvými pocitmi úzkosti a strachu z odlúčenia, tak prečo mu nedodať istotu, že tu sme ( a zároveň tak zlepšiť kvalitu spánku jemu aj Vám). Je to predsa iba obdobie a za pár týždňov to môže byť úplne inak a prespí si aj sám v postieľke.

Zmena mlieka nič nevyrieši a neodporúčam ju, aby sme nespôsobili gastrointestinálne obtiaže.

Toto je skôr psychologická otázka ako lekárska. Môj súkromný názor - ja ako matka sa napríklad neriadim tými odporúčaniami rodiny a kamaratiek, že nenos ho na rukách lebo si ho na to naučíš. Nedávaj si ho do postele lebo si ho na to naučíš... ja som názoru, je to moje dieťa a keď na ňom vidím, že plačká, lebo sa chce nosiť, tak ho budem nosiť, veď na to ho predsa mám, tak prečo mu neposkytnúť to čo potrebuje. Veď nebude sa nosiť do 18tky.

A to isté so spánkom, keď mi nad ránom začne mrnkať, tak si ho preložím k sebe a krásne spinká, takže prečo mu neposkytnúť, že chce byť pri svojej milovanej maminke. Ani to nebude trvať do 18tky.

Takže preložte si ho po zaspinkaní do jeho postieľky, skúste ho pri mrnkaní najprv upokojiť ako robíte,pohladkať, ruka, dudlík. Ale keď to neustáva, vôbec sa netrápte a preložte si ho k sebe. A spite veselo a spokojne!

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas