Ako zlepšiť nočný spánok 6-mesačného syna?

Zodpovedané
27. jún 2022

Dobrý deň,

mám dvoch synov. Starší prespí celú noc a so spánkom problém nemal.

6-mesačný má cez deň tri spánky dokopy za celý deň 3,5 hodiny. Bdenie pred nočným spánkom je 2,5 - 3 hodiny. Nedojčím ho, už tri mesiace je na kravskom mlieku a toleruje ho. Papá aj polievočku, kaše, piškótky, ovocie.

Neustále sa v noci prehadzuje a budí sa. Uspím ho o 19:00 - 20:00 a zobudí sa o 21:40. Niekedy spí kratšie. V izbe teplo nie je, spí v overali. Mlieko mu dám, no najprv sa snažím spolohovať inak a dať cumeľ. Len on nechce a začne mrnčať a plakať. Preto musím dať mlieko. Takto sa to opakuje niekoľkokrát do polnoci. Je to aj 8x ,takže celú noc. Cez deň neviem fungovať.

Skúšala som dávať v noci čaj a aj prevarenú vodu, no nezabralo. Postieľku máme spojenú, takže spí hneď vedla mňa. Cez deň sa nosíme na rukách a aj v nosiči.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

za častým nočným budením je viacero faktorov. Treba povedať, že bábätká majú právo sa v noci budiť.

Z biologického hľadiska budenie sa každé 2 hodiny je normálny stav, ktorý je dokonca žiadaný. Je to veľmi dôležitý ochranný mechanizmus.

Dôvodov nočného prebúdzania detí je viacero. Môže to byť:
✨príliš teplo/zima,
✨málo unavené pri uspávaní,
✨preúnava,
✨Prestimulované
✨choroba,
✨nedostatok železa,
✨diskomfort – plienka, zúbky, prdíky, štítok na pyžamku,
✨hlad/smäd – niektoré 1,5 ročné detičky sa stále môžu budiť na kojenie aj po 2 hodinách, niektoré 2-3-ročné detičky prespia noc ale môžu sa budiť aj 1-2x na hlad,
✨práve sa učia niečo nové,
✨nechcú byť samé a chýbate im – s tým môže byť spojená aj separačná úzkosť, ktorá vedie k tomu, že celú noc kontrolujú či ste nablízku,
✨nočné desy/mory,
✨spánkové prostredie – suchý vzduch, nevyvetraná miestnosť, veľa TV pred spánkom,
✨stres – zmeny v rodine – hádky, príchod súrodenca, škôlka, nové vzťahy,
✨zmena prostredia
✨sú to deti – a deti niekedy nerobia to, čo dospelý a najmä to, čo od nich očakávame.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo