Ako naučiť 7 mesačné dieťa samostatnosti?

Zodpovedané
25. jan 2022

Dobrý deň,

potrebovala by som sa poradiť ohľadom mojej skoro 7 mesačnej dcérky. Je dosť plačlivá a nevydrží sa ani chvíľku zahrať sama. Má svoju izbu, kde má podložku na hranie. Má tam svoje hračky. Aj v obývačke má svoj kútik, kde sa môže hrať.

Nikde nechce byť sama. Nonstop musím byť pri nej. Akonáhle sa od nej vzdialim napr. na wc, tak začne plakať. Aj s hračkami sa vie zahrať iba chvíľku a potom sa začne jedovať.

Nedokážem si doma nič spraviť, lebo stále musím byť pri nej.

Ako ju naučím samostatnosti?

Ďalší problém je zaspávanie. Mám odsledované ako dlho vydrží hore. Podľa toho ju dávam spinkať. Vôbec nechce spať cez deň v postieľke. Občas sa mi ju podarí uspať doma v kočíku. Vonku zaspinká v pohode, ale nedá sa mi chodiť stále s ňou von.

Doma zaspí až vtedy, keď si ju dám na ruky. Skúšala som ju nechať aj vyplakať v postieľke, ale to sa viac rozjeduje. Potom je problém ju aj na rukách utíšiť.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že toto obdobie musí byť pre vás náročné. Možno ste si predstavovali pohodu s bábätkom trochu inak.

V tomto období je pre detičky však typické, že sa neustále dožadujú svojej maminy a reagujú plačom a úzkosťou v jej neprítomnosti. Je to normálnou vývinovou záležitosťou a známkou toho, že v jej vývine je všetko v poriadku. Niektoré bábätká sú samostatnejšie, niektoré potrebujú svoje maminy mať neustále na blízku. Treba to jednoducho akceptovať a naladiť sa na jej potreby. Táto fáza neskôr postupne začne odoznievať.

Pre dcérku ste najdôležitejšia osoba na svete, pri vás sa cíti isto a bezpečne. Prežíva obrovský stres, keď ju niekde necháte samú vyplakať. Vystavovanie tomuto stresu by nemalo byť prílišné. Môžete ju preto nechať na krátky čas pri vás v miestnosti, ukázať jej nejaké hračky a na chvíľu robiť nejakú činnosť. Snažte sa jej prispôsobiť a hľadať predmety, ktoré ju na krátky čas zaujmú aj bez vás.

Čo sa týka spánku, tak máloktoré bábätko v tomto veku zaspáva samé. Preto sa aj v tomto treba prispôsobiť. Skúsiť môžete aj to, že si len ku nej ľahnete, položíte na ňu ruku, aby vás cítila. Prípadne nechajte pri postieľke nejakú vašu vec, aby vnímala vašu vôňu. Skúsiť môžete aj nejaký šum, ktorý dieťa upokojuje. Nájdete to na internete.

Rytmické pohyby dieťa upokojujú, a preto veľa rodičov je nútených využívať práve túto techniku uspávania. Je to však v poriadku. Viac by vám v tomto mohla poradiť nejaká spánková poradkyňa.

V prípade, že potrebujete od dcérky odísť a nechať ju s niekým skúste nájsť inšpiráciu tu: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Viem, že je to náročné aj pre vás. Využívajte chvíľky, keď sa dá a starajte sa aj o seba, relaxujte. Robte to, čo vás robí šťastnou. Len spokojná mama bude mať spokojné bábätko.

Skúste si spoločné chvíle užívať. Nebude to trvať dlho a bude vás potrebovať menej.

Pekný deň

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička