Mám začať prikrmovať dvojmesačnú dcérku?

Zodpovedané
15. jan 2021

Dobrý deň,

moja dvojmesačná dcérka už dva týždne odmieta kojenie. Ešte ju ani nestihnem priložiť a už spustí hystericky rev. Za mesiac veľa nepribrala spinká mi celú noc takže v noci dojčená nie je. Jej váha je momentálne 4,90 kg.

Mám ju začať prikrmovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by som "operovala" iba s tým, čo ste uviedli a teda, že dcérka má 4,9 kg ako 2-mesačná, tak to je bežná váha detičiek v tomto veku. Avšak ide o kontext - koľko mala keď sa narodila? ako priberala doteraz?

Bábätko v prvom štvrťroku života má týždenne priberať okolo 150-200 gramov (počas prvých dní života chudne, do 2 týždňov by si malo nadobudnúť pôrodnú hmotnosť).

Je otázka prečo na prsku plače. Nemáte niečo s bradavkami? napríklad vpáčené (na to sú klobúčiky), ragádu (treba preliečiť masťami)? Nemáte príliš veľa mliečka - zistíte tak, že riadne strieka a prsník je "nabombovaný" pred kojením - to zvykne detičkám vadiť - v tom prípade treba pred kojením odstriekať mliečko. Nemá dcérka uzdičku a teda nesaje sa jej ťažko (pozrie pediater na poradni a prestrihne ak ju má)?

Lebo, aby som sa dostala k podstate veci, prikrmovanie umelým mliečkom je vhodné iba v prípade, že máte málo mlieka a dcérka neprospieva, nepriberá - toto mi však úplne tak nepripadá, keďže ona plačká keď ju priložíte a nie potom ako vypije prsko a je stále hladná.

Ak aj momentálne možno máte trošku menej mliečka, tak môže ísť o laktačnú krízu, ktorá sa dá pekne prekonať zvýšeným príjmom vody, a nasadením byliniek (senovka + benedikt 3 tabletky ráno-obed-večer) + častým prikladaním, kontaktom koža na kožu (sama som takto prekonala viac laktačných kríz počas dojčenia synčeka).

Takže ja by som na Vašom mieste hľadala spôsoby ako kojiť ďalej, a snažila sa zistiť, čo je vo veci - konzultujte po prípade aj laktačnú poradkyňu. Ak prsko odmieta, odstriekajte si mliečko a kojte spolu s cievkou a odstriekaným mliečkom (cievku kúpite v zdrav.potrebách, odporúčam tú najmenšiu pre novorodenca, tá pre staršie detičky je strašne hrubá a mlieka ide príliš veľa, bábätko nestíha prehĺtať).

Celkovo pri problémoch s dojčením odporúčam stránku mamilla.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas