Môže 11 000 leukocytov znamenať vírusové ochorenie?

Zodpovedané
18. apr 2019

Dobrý deň,

môj 1,5 ročný synček už druhý týždeň bojuje s nejakou virózou. Mal aj vysoké teploty, nakoniec sa aj vyhádzal. Lekárka to uzavrela, že viróza. Nakoľko sa mu tlačia očné zuby, pripisovala to oslabenej imunite.

Synovi sa zase po týždni začala skákať teplota do 38,5°C a pridal sa aj číry soplík, ktorý mu zateká. Dnes sme boli zase u lekárky a pozrela ho. Okrem zahlienenia v nose na ňom nič nevidela.

Zobrala krv, výtery. Krv je vraj ok, CRP 9 a zvýšené leukocyty na 11000 cca. Zase to uzavrela ako virózu.

Môže taký počet leukocytov znamenať vírusové ochorenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno môže, podľa hodnôt je to viróza. Tá prvá bola zrejme šiesta choroba - 3 dni vysoké teploty, po ktorých sa dieťa vyhádže a je bez teploty.

To, že po týždni zasa teplotuje je už nové vírusové ochorenie, Vašou pani doktorkou uzavreté ako viróza. Postačí symptomatická liečba (do nosa + od teploty).

Samozrejme kontrola ako Vám lekárka určila. Keďže vírusy oslabujú sliznicu, môže ale nemusí, dôjsť k tzv. bakteriálnej superinfekcii - baktéria ľahšie nasadne na vírusom oslabenú sliznicu a začne na nej rásť, zápalové parametre idú hore a vtedy sú už nutné antibiotiká.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas