Môže dvojtýždňovému synčeku spôsobovať vitamín D bolesti bruška?

Zodpovedané
26. júl 2022

Dobrý deň,

dvojtýždňovému synčekovi sme začali dávať 19. júla vitamín D Jamienson.
20.7. a 21.7. bolo všetko ok.

22. júla nekakal ani raz (dovtedy aj 5-6x denne). Budí sa s plačom, pučí sa, je bordový v tvári. Masírujeme mu bruško, nôžky, dávame na bruško. Občas si prdne.
23. júla ráno o tretej sa vykakal (riedka stolica), potom zvyšok dňa nič. Celý deň sa pučil, pri každom vstávaní sme ho masírovali. Prdel.

24. júla ráno o 6:00 sme mu dali probiotiká BioGaia a o dve hodinky na to sa riadne vykakal. Vyzeralo to ako štyri bežné jeho stolice. Trošku sa mu uľavilo. Na obed sme mu dali opäť vitamín D (jednu kvapku) a znovu sa budí s plačom, pučí sa a musím ho masírovať, aby aspoň prdel. Synček bol prvý týždeň na MM a UM. Mliečko mi došlo, takže posledné tri dni je už iba na UM. Kŕmime ho každé tri hodinky (aj počas noci). Túto noc ho už nebudeme budiť, ale kŕmiť iba vtedy, keď sa sám zobudí.

Je to v poriadku?

Môže mu vitamín D spôsobovať bolesti bruška?

Môžeme na dva dni vylúčiť vitamín D, aby sme to skontrolovali?

Viete poradiť iný D vitamín?

Môžeme mu do fľašky dávať naraz probiotiká a aj vitamín D?

Pri narodení mal 2 830 g, 14. júla mal 2 890 g a 21. júla na poradni mal cez 3 200 g.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je dieťatko termínové (nie predčasník) a postupne si priberá, tak ho netreba budiť na kŕmenia. Ono si samo vypýta, keď bude hladné.

Vitamín D spôsobovať bolesti môže a aj nemusí. Je dosť možné, že je náhoda, že začali synčekovi koliky zrovna v čase, keď ste ho začali podávať. Vyskúšať to môžete tak, že ho na 5 dní vysadíte a uvidíte, či bolesti bruška budú prítomné.

Skôr tipujem, že ide o koliky. Typický je nástup okolo 3. týždňa, trvajú cca do 4. - 6. mesiaca. Najlepšia pomoc je trpezlivosť rodiča, láskanie spievanie, nosenie koža na kožu, dojčenie (to však už nemôžete) a naozaj sa obrniť mantrou, že je to len obdobie. Z medicínskeho hľadiska má v štúdiach opodstatnenie denné užívanie BioGaia probiotík, prípadne k tomu aj Espumisan L či Simethicon (rovnaká účinná látka).

Iné alternatívy vitamínu D sú napríklad Devit či Vigantol na predpis. Vitamín D a ani probiotiká neodporúčam dať do fľašky. Dieťa ju nemusí celú vypiť, nevieme potom či dostalo efektívnu dávku. Dávajte ho na lyžičku s mliečom pri rannej rutine.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas