Môže sa rektálna rúrka používať denne?

Zodpovedané
3. máj 2022

Dobrý deň,

mám štvortýždňovú dcéru, ktorá je na materskom mlieku a raz denne na umelom mlieku. To sme od pôrodnice nemenili. Posledný týždeň ju zapeká, tlačí a nemôže sa vykakať. Použila som rektálnu rúrku a stolica bola hustá. Takto sa trápime už týždeň.

Ako jej pomôcť?

Čo mám zmeniť?

Je to kľudné dieťa, len sa pučí, keď sa potrebuje vykakať a nejde jej to. Dávam jej BioGaia a DeVit.

Je rúrka návyková?

Môžem ju používať aj denne?

Z nej sa mi vždy našťastie vykaká. V lekárni mi včera dali kvapky Sab Simplex a ešte som ich neskúšala dávať a čapíky glycerínové. Na poradňu idem až koncom mája.

Ďakujem

Dobrý deň,

s hustou stolicou nepomôže Sab Simplex - tie sú na prdíky, aby sa lepšie vyprdkala (ak s tým má problém, pokojne dávajte).

Čo sa týka rúrky, tak jej používanie naozaj nie je odporúčané často. Ale ak má dieťaťu pomôcť nateraz, tak by som ju samozrejme používala.

Meniť by som nemenila nič, nateraz stav inak neriešte. Ak by pretrvával dajme tomu ešte 2 týždne, tak je otázne, či by nepomohla zmena UM.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas