Môžu mať opakujúce sa vysoké teploty súvis s prekonaním EBV vírusu?

Zodpovedané
4. nov 2022

Dobrý deň,

naša 4,5-ročná dcéra mala pred skoro 2 mesiacmi angínu. Dostala antibiotiká, ktoré zabrali a zdalo sa, že je z toho vonku. Od toho času ale mala stále zvýšenú teplotu do 37,3°C, ale nič iné jej nebolo.

Po asi 2 týždňoch začala mať horúčky viac ako 39°C. Navštívili sme opäť lekárku, ktorá jej urobila odbery, vyšetrila moč, zobrala výtery z nosa aj hrdla. V moči jej zistili nejaké stopy krvi a bielkoviny. V ten deň sme ale museli ísť do nemocnice na hospitalizáciu, pretože horúčky boli veľmi vysoké a neklesali. Znova jej tam brali krv, výsledky však boli v poriadku, hodnoty mala dobré. Absolvovala sono bruška, lebo mali podozrenie na mononukleózu. Pečeň bola v norme a slezinu mala o trochu zväčšenú.

Pustili nás domov a o pár dní som volala kvôli výsledkom, či sa potvrdila mononukleóza. Bolo mi povedané, že má protilátky na EBV vírus. Teda ho prekonala, ale aktuálne ho už nemá. Dnes, keď prešli asi 3 týždne, tak dcéra má horúčky viac ako 38°C a nič iné jej nie je. Podotýkam, že teplotu má stále nad 37°C, jemne zvýšenú, ale dnes má už vyslovene horúčku a je malátna a unavená.

Môže to mať nejaký súvis s tým prekonaným vírusom?

Ďakujem

Dobrý deň,

skôr nie ako áno. Ide o niečo akútne, nemala by mať teploty pre mononukleózu, ktorú už dávnejšie prekonala.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas