Odporúčate očkovanie proti meningokokom v prípade, že neplánujeme cestovať do rizikových krajín?

Zodpovedané
23. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom očkovania 15 mesačného syna.

Odporúčate nepovinné očkovanie proti meningokokom v prípade, že neplánujeme cestovať do rizikových krajín?

Je výskyt na Slovensku vysoký?

Konzultácia s našou pediatričkou je taká, že neodporúča nič. Všetko dohľadávam na intetnete.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ročne je na Slovensku výskyt cca 50 prípadov meningokokvej meningitídy. Vo vekovej kategórii do 2 rokov je smrtnosť až 15 - 20%.

Neisseria meningitis nie je baktéria, ktorá by sa nenachádzala aj v bežnej slovenskej populácii, takže nie je odporúčané očkovanie iba v prípade cestovateľskej rodiny.

Ak je rodič naklonený tomu odporúčanému očkovaniu, veľmi ho v tom podporujem. Svoje dieťa, aj deti v rodine máme všetky zaočkované.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas