Prečo má trojročná dcérka krv v moči?

Zodpovedané
3. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej trojročnej dcérky, ktorá mala zvýšenú teplotu. Je sledovaná na nefrológii kvôli dilatácii obličkovej panvičky 1. stupňa.

Dcérka má soplíky a sestrička jej skontrolovala moč v ambulancii. Mala tam krv v moči na jeden krížik.

Z čoho to môže mať?

Pani doktorka dcérke zatiaľ žiadnu liečbu nedala. Má sa len močiť v repíku.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

krv v moči býva štandardne pri infekciách - aj pri respiračných nie iba močových (či už bakteriálnych ale aj virózach, takže liečba nemusí byť indikovaná).

Ďalej môže byť pri úrazoch močových ciest, ale aj iných diagnózach najmä zo strany obličiek a močových ciest.

Pani doktorka skontrolovala moč (asi aj sediment) - a tým vylúčila močovú infekciu, ktorú je vždy pri detičkách s dilatáciou panvičiek nutné vylúčiť.

Ak by teploty nad 38,5st.C trvali viac ako 3 dni odporúčam opakované vyšetrenie moču aj CRP. Inak postup aký zaviedla lekárka, plus môžete prípadne preventívne kúpiť Urinal sirup a do nosa morskú vodu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas