Prečo sa trojmesačné bábätko budí s plačom?

Zodpovedané
15. jan 2022

Dobrý deň,

máme trojmesačného synčeka, ktorý sa v posledných dňoch počas denných spánkov pravidelne budí s plačom. V noci skoro nikdy, ale cez deň veľmi často. Predtým sa to nedialo. Vyspinkal sa, dal o sebe vedieť a hotovo. Ale toto je taký veľmi žalostivý ako keby vystrašený plač.

Keď plače, tak ešte nie je tak úplne prebudený. Má zatvorené očká, ale plač spustí zo sekundy na sekundu. Zvažujeme, či je to bruško, alebo zle sníčky, keďže teraz je už oveľa viac vnímavý. Bruško však dlhodobo riešime Espumisanom, ja si dávam pozor (plne kojím) a masírujeme bruško.

So spánkom je to tiež iné, ako pred dvoma týždňami. Prebalíme, nakojíme, pohrá sa cca hodinku. Uspíme ho buď na rukách v zavinovačke, alebo na prsníku v posteli a do 45 minút je hore. Predtým spal tak dve hodinky. Počas spánku má ticho, zatiahnuté závesy, teplota aj vlhkosť vzduchu sú okej. Pred spaním sa snažím ho pár minút šeptom pripraviť na to, že ideme spinkať.

Ale trápi ma ten nečakaný plač a krátke intervaly spánku. Ten plač je ozaj veľmi zvláštny a úplne iný ako tie, ktoré už poznáme.

Kde môže byť problém a na čo si dať pozor pred a počas spánku?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže to byť čokoľvek - pocit eparácie pri ľahkomprebudení, zubky, zlý sen, bolestivý prd. Všetko robíte fajn. V tomto období dieťa začína dosť intenzívne psychomotoricky napredovať a spánok sa mení (štvormesačná regresia). Spánok detí do roka sa mení stále. Čo platí v uspávaní, priebehu spánku a zobúdzaní dnes, nemusí zajtra.

Môžete vyskúšať ísť za ním do izby 2 minúty pred predpokladaným zobudením a začať šškať. Prípadne ho zobrať na ruky, aby už pri ľahkom prebudení ste boli s ním a skúsiť ho douspať, možno potiahne ďalších xy minút.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas