Proteus mirabilis a zlatý stafylokok v oku. Čo to znamená?

Zodpovedané
9. aug 2020

Dobrý deň,

môj dvojmesačný synček má od narodenia problém s ľavým očkom. S krátkymi prestávkami ho mával zatečené, stále som ho preliečovala, čistila Ocuflashom a 2x 5 dni za sebou s dvojtýždňovou prestávkou som mu dávala Pamycon. Vždy s krátkodobým efektom.

Pred týždňom sa mu očko zapálilo a začalo hnisať. Boli sme na ster a očná mu predpísala kvapky Vigamox, ktoré krásne zabrali. Dnes som volala o výsledky a mal tam baktérie - zlatého stafylokoka a baktériu proteus mirabilis.

Pani doktorka bola do telefónu veľmi stručná.

Čo znamená baktéria Proteus mirabilis?

Dočítala som sa, že býva v stolici.

Ak ju teda môže mať syn v očku?

Do akej miery to je nebezpečné, keďže to máva od narodenia s krátkymi prestávkami?

Ďakujem

Dobrý deň,

obe sú to baktérie, ktoré v očku nemajú, čo robiť. Problémy, ktoré popisujete mohli spôsobovať - čiže výtok z očka a jeho hnisanie. Po nasadení druhých antibiotických kvapiek (najprv skúšobne Pamycon, potom teda Vigamox) sa stav zlepšil ako píšete, čo znamená, že baktéria sa z očka dostala preč a teda problémy by naďalej byť nemali.

Nebezpečné to nie je, prišlo sa na problém, ktorý sa vyrieši a už by malo byť dobre.

Proteus v stere z očka sa môže vyskytovať, aj keď je to málo časté. Do očka sa asi teoreticky môže dostať cez zle umyté ruky pri manipulácii s dieťatkom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas