Je nutný preplach očí u 6 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
10. nov 2021

Dobrý deň,

6 mesačná dcérka má asi nepriechodné slzné kanáliky. Pred mesiacom mala tento problém na pravom oku. Dávali sme Ocuflash, Pamycon. Najskôr nič nezaberalo. Už sme chceli ísť na očné, keď zrazu zo dňa na deň bolo očko v poriadku.

Teraz jej to zase začalo na ľavom oku. Dávame druhý deň Ocuflash.

Máme ísť na očné na preplach?

Vraj je to dosť nepríjemné.

Je pre bábätko nebezpečné, keď mu slzia a trošku hnisajú oči?

Je postačujúce zatiaľ vytierať hnis tampónom a dávať kvapky do očí?

Ďakujem

Dobrý deň,

skúste ešte navyše robiť masáže slzného vaku - umytým ukazovákom (bez nechtov) zatlačte na miesto na nose zboku pri kútiku oka a zatlačte smerom k nosu. Koža môže ľahko zblednúť z tlaku, ktorý vytvoríte. Opakujte niekoľkokrát po sebe 5x denne. Zo slzných bodov môže pri masáži vytekať hnisavá sekrécia, ale aj nemusí.

Ak výtok bude napriek kvapkám a masáži pretrvávať, tak je nutné očné vyšetrenie a eventuálne aj preplach.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas