Sú nutné antibiotiká, keď má dieťa čisté dýchanie, nízke CRP a výtery negatívne?

Zodpovedané
24. nov 2022

Dobrý deň,

moja 4-ročná dcéra už druhý týždeň kašle. Prvý týždeň mala suchý kašeľ, teraz je už vlhký. Cez deň kašle menej, k večeru je to o niečo horšie. Má viac produktívneho kašľa, celý čas je bez teploty.

Podávam jej Solmucol, vitamíny C, D a na hruď jazvečiu masť. Pediatrička jej aj napriek tomu predpísala antibiotiká, aby sa to nezvrhlo na niečo horšie. Rada by som počula aj názor iného pediatra. Nie som presvedčená o tom, že jej mám tie antibiotiká nasadiť.

Je nutné nasadiť antibiotiká mojej 4-ročnej dcére, keď má čisté dýchanie, CRP menej ako 8 a výtery negatívne?

Ďakujem

Dobrý deň,

bez toho, aby som dcérku vyšetrila sa k tomu nedá vyjadriť.

Všeobecne nie som zástancom predpisovania antibiotík, ak to nie je vyslovene indikované zhoršujúcim sa klinickým stavom dieťaťa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas