Súvisí zistený hemofil u 18-mesačnej dcérky s predchádzajúcou chorobou?

Zodpovedané
13. jan 2023

Dobrý deň,

moja 18-mesačná dcérka bola pred sviatkami hospitalizovaná na pneumológii so zápalom pľúc. Dobrala antibiotiká, už sa cítila dobre, bez soplí a kašľa. I napriek izolácii sa jej opäť vrátili aj spolu s mierne zvýšenými teplotami. Lekárka jej urobila výter z nosa a zistila sa prítomnosť hemofila. Teraz užíva Uniflox, Stoptussin a inhaluje Ambrobene.

Môže to mať súvis s predošlou chorobou, alebo je táto baktéria už niečo iné?

Ako dlho zvyčajne trvá liečba?

Ako dlho bude infekčná a dokedy potrvá jej oslabená imunita?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže, ale aj nemusí. Nakoľko ide o výter z nosa, tak je menej pravdepodobné, že to súvisí so zápalom pľúc. Liečba trvá do 2 týždňov. Imunita bude oslabená ešte vzhľadom na prekonaný zápal pľúc dlhšie v týždňoch. Infekčná by už nemala byť vtedy, ak nebude mať príznaky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas