Trojročný syn má Covid-19 a má kašeľ, teplotu a zimnicu. Mal by brať antibiotiká?

Zodpovedané
8. feb 2022

Dobrý deň,

trojročný syn je pozitívny, má Covid-19. V utorok a stredu minulý týždeň mal teploty 38,5 °C a necítil sa dobre. Potom sa to zlepšilo.

Posledné 2 noci mu však zase vystúpila teplota na 39°C a mal zimnicu. Veľmi kašle.

Mal by brať antibiotiká?

Viem, že to posúdi jeho pediatrička, avšak ona je proti podávaní antibiotík a už mám o syna strach.

Ďakujem

Dobrý deň,

Covid-19 je vírusové ochorenie, pri ktorom samotné antibiotiká nepomôžu. Pokiaľ však príde k tomu, že na oslabenú sliznicu (ktorá je oslabená vírusom) nastúpi baktéria, ktorá sa tam pomnoží, tak môže dojsť k tzv. bakteriálnej superinfekcii. Iba vtedy sú antibiotiká opodstatnené. Inak nie.

Bez vyšetrenia dieťaťa sa nedá určiť, či ide o túto situáciu alebo nie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas