Z čoho má dcérka hnačky po teplotách?

Zodpovedané
31. dec 2019

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadom dcérky, ktorá ma 5 mesiacov. V piatok v noci jej začali teploty od 38°C. V sobotu doobeda sme išli pre istotu na pohotovosť. Pri odchode z domu mala dcérka 38,2 °C v zadočku po odrátaní. Keď jej merala doktorka na pohotovosti čelovým teplomerom , tak mala 36,8°C. No po príchode domov mala opäť v zadočku 38,7°C.

Doktorka jej predpísala Pamycon a Fenistil, keďže mala soplíky a bola zahlienená.

V sobotu v noci a nedeľu ráno teploty vrcholili a dcérka mala až 39,7°C po odrátaní. Po podaní čípku teploty klesali a v nedeľu cez deň sa jej teplota držala na 38,5°C. K večeru klesla, nemala už ani v noci až dnes doobeda keď sa vyspinkala mala 37,9°C. Ale to bola po spánku rozohriatá, lebo potom jej klesla na 37,2°C.

Malá je usmievavá, hrá sa, papá, spinká.

Lenže včera na obed ju začalo preháňať. Nepreháňa ju stále, ani po každom jedle, ale má častejšiu a riedku stolicu. Stolica nezapácha.

Môže ju preháňať z teplôt, čípkov alebo z hlienov?

Alebo môžu sa jej tlačiť zúbky?

Už dlhšie všetko strká do pusy, slintá..Dcérka pekne papá, aj pije dostatok tekutín.

Z čoho môžu tie hnačky byť a koľko môžu trvať?

Naša lekárka bude ordinovať až v štvrtok a pohotovosti po sobotnej skúsenosti už nedôverujem.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie. Preháňa ju, lebo prekonala črevnú infekciu, ktorá sa u nej začala teplotami. Dôležitý je príjem tekutín a uspokojivý stav hydratácie. Môžete jej okrem mliečka (materského alebo formula bezlaktózová) kúpiť rehydratačný roztok a nasadiť probiotiká.

Okrem toho môžete navariť ryžový odvar a to jej dať pol na pol do mliečka (varí sa nasledovne: 2 lyžičky ryže na liter vody, variť asi 15 minút, scediť, a ten "ryžový vývar" je ten odvar, ktorý môžete na zahustenie stolice pridať do mliečka).

Hnačky môžu trvať rôzne dlho ale do 5 dní by mala frekvencia stolíc byť menšia a stolice hustejšie, najdôležitejšie je, aby dieťa nebolo dehydratované. Ak by tak bolo, bola by nutná hospitalizácia alebo infúzie na pohotovosti.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas