Kedy je správny vek na vysvetlenie dieťaťu záležitosti o smrti?

Zodpovedané
7. apr 2024

Dobrý deň,

5-ročný syn je veľmi citlivý. Stačí, že vidí nejaký obrázok a po večeroch plače. Keď niekto spomenie niečo o smrti, tak to ťažko znáša. Doteraz sme sa ho snažili predtým chrániť, ale nedá sa to vždy.

Minule som prepínala televízor a zbadal na sekundu obrázok, ktorý mu utkvel v pamäti. Večer bol celý spotený, chcel plakať, že sa toho bojí. Snažím sa mu vysvetliť, že strach je normálny a že ho cítime všetci, len s ním musíme bojovať.

Toto sa stalo prvýkrát. Nenechávame ho sledovať samého TV, ani nechodí na youtube a podobne. Starká mu tiež raz rozprávala, že raz zomrie, tak sa narodí iným rodičom. Odvtedy každý večer plakal a nedal sa utíšiť.

Kedy je ten správny vek vysvetľovať mu veci o smrti?

Bude vôbec niekedy na to pripravený?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku.

Smrť je náročná téma na rozhovor aj pre dospelých, nie to ešte pre dieťa. Je však súčasťou života a je potrebné s tým dieťa postupne oboznamovať. Váš synček je dosť citlivý a je vo veku, keď veľmi vníma všetko okolo seba. Už to nie je malé dieťa, ktoré sa viac zaujíma o seba a svoje potreby, viac pozornosti venuje aj okoliu. Je preto dôležité ho postupne viac oboznamovať so životom. Prílišným chránením, by ste mu mohli v prípade nejakého náročnejšie zážitku uškodiť.

Pomyslenie na smrť sa u neho zrejme najviac spája so zmenou, ktorá by nastala a s predstavou bolesti. Podľa nás by bolo vhodné, aby ho začali postupne informovať a vysvetľovať mu to. No skôr v nejakých vhodných okamihoch. Určite nie ako ste písali, že mu hovorila starká. Pre neho je to ešte vysoká abstrakcia a nedokáže to emocionálne spracovať. Skúste to napr. cez rastlinku ako príklad kolobehu života.

Ak by sa u neho naďalej objavovali takéto extrémne reakcie, skúste sa obrátiť na svoju pediatričku, ktorá Vás môže v prípade potreby poslať k psychológovi, aby ste sa vyhli traume z nespracovaných pocitov a zážitkov.

Veríme, že trpezlivosťou a jemným vysvetľovaním to dobre dopadne.

s pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.