Aké mám možnosti vyčerpania dovolenky?

Zodpovedané
4. jan 2024

Dobrý deň,

od 11.12.2023 som na materskej dovolenke, zamestnaná som na TPP na dobu neurčitú. Pred nástupom na MD som bola mesiac PN - nestihla som si vyčerpať zostatkovú dovolenku (5 dní), nakoľko lekár ma vypísal na PN neočakávane. Bola som na kontrole a od nasledujúceho dňa PN na rizikovom tehotenstve a hneď po ukončení PN som nastúpila na MD.

Aké sú možnosti vyčerpania dovolenky?

Môže/musí mi ich zamestnávateľ vo výplate za mesiac december zamestnávateľ preplatiť?

Aký je postup?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nevyčerpaná dovolenka získaná pred materskou dovolenkou sa nepreplatí, zostatková nevyčerpaná dovolenka sa prepláca až pri skončení pracovného pomeru. Nevyčerpaná dovolenka sa Vám prenesie do ďalšieho obdobia. Čerpať si ju budete môcť po materskej, alebo až po rodičovskej dovolenke.

Podľa Zákonníka práce, § 113
(3) Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka