Ako získať čo najvýhodnejšiu podporu v nezamestnanosti?

Zodpovedané
27. feb 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná na dobu neurčitú na TPP u jedného zamestnávateľa už 8 rokov. Dňa 18.9.2019 som nastúpila na PN (rizikové tehotenstvo, dvojičky) až do 1.4.2020. Následne som bola na materskej dovolenke až do januára 2021. Odvtedy som na RD, ktorá mi skončí 28.4.2023. Mám ešte 49 dní nevyčerpanej dovolenky.

Ak by som sa rozhodla nevrátiť do pôvodného zamestnania po ukončení RD, ako získať čo najvýhodnejšiu podporu v nezamestnanosti?

Mám si vyčerpať iba 1 deň dovolenky, zvyšok si dať preplatiť a hneď sa zahlásiť na úrade práce?

Alebo mám radšej vyčerpať celú dovolenku a následne ísť na úrad?

Bude vtedy podpora v nezamestnanosti vyššia?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak budete čerpať jeden - dva dni dovolenky pred ukončením pracovného pomeru a zvyšok Vám preplatia, tak tá preplatená dovolenka navýši vymeriavací základ pre výpočet podpory v nezamestnanosti.

Ak by ste čerpali celú dovolenku, tak vymeriavací základ na výpočet dávky v nezamestnanosti by nebol až tak vysoký ako pri preplatenej dovolenke. Uvedené platí, ak ste nemali počas RD žiadny iný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka