Môže zamestnávateľ žiadať úplné vyčerpanie dovolenky pred nástupom na materskú?

Zodpovedané
20. júl 2023

Dobrý deň,

1. októbra mi končí rodičovská dovolenka, zároveň mi koncom októbra začína ďalšia materská dovolenka. Na mesiac by som nastúpila do práce, systémom 2 dni v práci, 3 dni dovolenka. Pred nástupom na ďalšiu materskú by mi teda zostalo ešte 15 dní dovolenky.

Musím si ju do nástupu na MD vyčerpať, alebo sa dá preniesť?

Môže zamestnávateľ žiadať úplné vyčerpanie dovolenky pred nástupom na materskú?

Tým pádom skorší nástup do práce ešte pred skončením rodičovskej.

Ďakujem

Dobrý deň

ak by ste si nevyčerpali dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku Vám zamestnávateľ poskytne podľa § 113 ods. 3 po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky. Je to o dohode so zamestnávateľom.

Tých zostávajúcich 15 dní by ste nestihli minúť aj keby ste čerpali celý mesiac dovolenku. Ešte počas čerpania novej materskej Vám vznikne nárok na ďalšiu dovolenku, aj keď krátenú.

S prianím pekného dňa,
Lenka