Ako je to s daňovým priznaním v prípade starobného dôchodcu?

Zodpovedané
27. feb 2023

Dobrý deň,

moja mamina je starobný dôchodca s príjmom 416 eur mesačne a v roku 2022 pracovala 3 mesiace. Jej príjem mimo dôchodku dosiahol vtedy spolu 1 900 eur. Okrem toho príjmu dostala ako SHR dotáciu 650 eur. Niekde som čítala, že tieto platby SHR sú oslobodené od dane.

Má aj ona povinnosť podať daňové priznanie?

Daň zo zárobku jej už nebudú vracať?

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2022, ktoré sú vyššie ako 2 289,63 eur.

Ak mamina - dôchodkyňa nemá povinnosť podať daňové priznanie, ale ak mala zrazenú preddavkovú daň, tak podaním DP jej ju vrátia.

S prianím pekného dňa,
Lenka