Ako je to s odvodmi počas rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
18. júl 2022

Dobrý deň,

mám otázku na tému rodičovská dovolenka a odvody. Priateľ bol dva mesiace na materskej, tú ukončil k 30. júna. 11. júla si dal žiadosť na ÚPSVAR o rodičovský príspevok s tým, že žiada RP od 1. júla. On je so 14-mesačnou dcérkou doma a normálne sa o ňu stará. Ja som v práci na plný úväzok.

Soboty chce chodiť do práce, má Dohodu o vykonaní práce (tá istá, z ktorej bol na materskej). V práci mu zaplatia odvody za odpracované dni.

Bude po zvyšok mesiaca bude poistencom štátu a bude za neho odvádzané ZP štátom, ako keď je mamička na RD?

Treba sa niekde náhlasiť, alebo o to žiadať (ešte okrem žiadosti o rodičovský príspevok)?

Dá sa prihlásiť aj na sociálku, aby sa mu doba na RD rátala do dôchodku (to mi kamarátka spomenula, že keď bola pred pár rokmi na RD, bola sa zahlásiť aj na sociálke ako poistenec štátu)?

Potrebuje zamestnávateľ nahlásiť, že je na rodičovskej dovolenke a popri tom brigáduje v pôvodnom zamestnaní?

Ďakujem

Dobrý deň,

pracovať popri RD samozrejme môže, odvody v zamestnaní budú ako píšete.
Čo sa týka ZP, štát platí zdravotné poistenie na rodiča, ktorý poberá RP aj keď je súčasne zamestnaný.

Zamestnávateľ každý pracovný pomer či dohodu oznamuje Sociálnej poisťovni aj Zdravotnej poisťovni - prihlasuje zamestnanca.

Jednou z podmienok, čo spomínate -poistenec štátu, ktorú nesplníte je:
– nie ste dôchodkovo poistenou osobou ako zamestnanec ani ako samostatne zárobkovo činná osoba.

S prianím pekného dňa,
Lenka