Ako postupovať pri dobrovoľnom nemocenskom poistení?

Zodpovedané
29. dec 2023

Dobrý deň,

momentálne som na RD. Pracovný pomer mi skončil ešte v čase tehotenstva. Pri prvom dieťati som mala na všetko nárok. Asi o rok máme v pláne druhé bábätko. Stále budem na RD. Chcela by som sa opýtať na dobrovoľne platenie nemocenského poistenia.

Čítala som, že veľa žien to robí tak, že zaplatí napr. 2 mesiace a potom idú na PN (aj teda počas RD) a vtedy sa neplatí dobrovoľné poistenie. To trvá naďalej a tým pádom sa do nástupu na materskú splní nárok 270 dní.

Platí to aj pre ženy, ktoré stratili zamestnanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

aktuálne nemáte rodičovskú dovolenku, nie ste zamestnancom, len poberáte rodičovský príspevok. Môžete sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie, ale aby ste z dobrovoľného poistenia mali platenú PN. Musíte mať za posledné dva roky pred začatím PN najmenej 270 dní nemocenského poistenia, čo však nemáte.

S prianím pekného dňa,
Lenka