Ako postupovať pri materskej z dobrovoľného nemocenského poistenia?

Zodpovedané
2. nov 2023

Dobrý deň,

prvých 92 dní som platila minimálne dobrovoľné nemocenské poistenie. Zistila som, že som tehotná v piatom týždni.

Ak hneď začnem platiť maximálne nemocenské 182 dní, tak skončím napríklad 9. mája.2024.

Môžem nastúpiť na materskú 26. mája?

Nevadí, že platenie poistného už bude v tom čase zrušené?

Alebo ostanem prihlásená na nemocenskom počas celej materskej, keďže sa počas nej neplatí a zruším si to až po skončení materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam Vám si ponechať DNP a nezrušiť ho, počas materskej odvody platiť nemusíte. Po platení 182 dní ak by ste mali zdravotné potiaže môžete ísť napr. na PN až do pôrodu. Toto neprerušenie by sa Vám mohlo zísť v prípade druhej materskej, nakoľko by sa započítalo do doby nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka