Ako si vypočítam vymeriavací základ?

Zodpovedané
15. jan 2024

Dobrý deň,

som SZČO, materské začnem poberať 20. januára 2024. 270 dní poistenia spĺňam, no nie nepretržite (júl 2022 - júl 2023 mi nevyšlo platiť odvody - vždy minimálne).

Ako si mám vyrátať výšku, teda rozhodujúce obdobie, aby som mohla vyrátať vymeriavací základ?

Ďakujem

Dobrý deň,

výška materskej sa vypočíta vo výške 75% denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu (PDVZ) za jeden kalendárny deň.

Denný vymeriavací základ (DVZ) sa vypočíta nasledovne:
Súčet vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období/počet dní rozhodujúceho obdobia.
Rozhodujúce obdobie sa určuje podľa toho, kedy vzniklo nemocenské poistenie. Vám vzniklo predpokladám 01.07.2023. Ak áno a pôjdete na materskú v 01/2024, tak rozhodujúce obdobie bude od 01.07.2023 do 31.12.2023.

S prianím pekného dňa,
Lenka