Ako získam 270 dní poistenia, keď som na predĺženom rodičovskom?

Zodpovedané
25. jan 2024

Dobrý deň,

práve som zistila, že som tehotná. Nespĺňam nárok, nakoľko mi PZ skončila v máji 2022 a následne som požiadala o predĺžený RP, ktorý stále poberám. Predpokladaný termín pôrodu by mal byť začiatok septembra. Od 1.2.2024 by som mala nastúpiť na PZ. Od októbra do teraz som mala dohodu o vykonaní prace a od 1.11. Súčasne dohodu o pracovnej činnosti s počtom 40 hodín mesačne.

Dá sa splniť podmienka 270 dní a tiež najvyššej možnej materskej?

Ako to je s nárokom na tehotenské?

Ďakujem

Dobrý deň,

je potrebné sčítať dni nemocenského poistenia. Ak presiahne 270 dní nový pracovný pomer plus dohody, ak boli s nemocenským poistením, budete mať nárok na materské. Ak predčasne neporiodíte mohli by ste splniť podmienku 270 dní, nárok na tehotenské nesplníte. Pokiaľ budete mať v pracovnom pomere vysokú mzdu, je možná aj maximálna materská.

Ak sa poistné na nemocenské poistenie bude platiť u zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, (bez PN, OČR), tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú.

S prianím pekného dňa,
Lenka