Bude možné získať maximálnu podporu aj pri skrátenom pomere?

Zodpovedané
13. mar 2024

Dobrý deň,

3.4.2024 bude mať dcéra 3 roky. Chcela by som ukončiť dohodou trvalý pracovný pomer (25 hodín/týždeň), čerpať deň dovolenku 4.4.2024 a následne sa prihlásiť na úrad práce.

Kedy sa mám hlásiť na úrade?

Bude možnosť získať maximálnu podporu aj pri skrátenom pomere?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

je podstatné, že či za posledné dva roky od možnej evidencie na ÚPSVaR ste počas pracovného pomeru boli iba na rodičovskej dovolenke a či v danom období nebol žiadny zdaniteľný príjem.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpaných dní dovolenky a prípadne preplatenej nevyčerpanej dovolenky, ak by s uvedeným zamestnávateľ súhlasil. Ak by zostalo viac dní nevyčerpanej dovolenky na preplatenie, vymeriavací základ pre výpočet dávky sa navýši.
Zároveň by sa Vám aktivovalo nemocenské poistenie po RD. Mohlo by sa Vám to zísť ak plánujete ďalšie tehotenstvo.

Na ÚPSVaR je vhodné sa prihlásiť do 10 dní od skončenia pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka